Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich zaprasza na projekcję filmu "Zbójnicy Klimczoka"

Zbójnicy Klimczoka

27 marca o godz. 16.00 w Mikrze, czyli Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich odbędzie się projekcja filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Mikuszowicach Krakowskich i gminie Wilkowice.

"Zbójników Klimczoka" opracował, jako reżyser i scenograf, Krzysztof Kufel - prezes Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy. Obsadę aktorską stanowią członkowie Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy oraz osoby zaprzyjaźnione (...).

Film posiada wiele wątków: historyczny, miłosny, kultury dawnych Słowian oraz zbójników i górali. "Zbójnicy Klimczoka" to historia oparta na prawdziwych postaciach i wydarzeniach z okresu najazdu armii szwedzkiej na Polskę w 1656 r. (…) Celem produkcji jest upamiętnienie heroizmu osób oraz czynów związanych z wydarzeniami tego czasu, jak również kultywowanie pamięci o regionalnych tradycjach i obrzędach.

Tytuł „Zbójnicy Klimczoka” nawiązuje do grupy zbójników działających w XVII w. na śląsko-żywieckim pograniczu pod zwierzchnictwem Jana Klimczoka. Król Jan Kazimierz odpuścił Klimczokowi zbójeckie przestępstwa za czynny udział w obronie Ojczyzny w walce z najeźdźcą szwedzkim. Od imienia zbójnika pochodzi nazwa popularnego szczytu w Beskidzkie Śląskim – Klimczok (1117 m n.p.m.). Zarówno charakteryzacja aktorów, dobrze dobrane kostiumy, jak i scenografia wiernie oddają obyczaje, klimat i realia XVII w., w którym została osadzona fabuła.

(...) "Zbójnicy Klimczoka" to ponad dwugodzinna podróż w przeszłość z okresu jednego z najbardziej niszczycielskich konfliktów nowożytnej Europy. Dzięki wykreowanej rzeczywistości przenosimy się również do świata magii, gdzie czary mają moc uzdrawiania rannych zbójników i spełniania marzeń. Film warty obejrzenia, choćby ze względu na zawarte w nim wątki, które dotyczą także historii naszego regionu."

To fragment recenzji filmu autorstwa Anny Stolarczyk.

Film powstał w ramach konkursu na realizację zadania publicznego. Jego produkcja została dofinansowana przez Wójta Gminy Wilkowice.

Film przeznaczony dla osób dorosłych.

Wstęp wolny!

Prosimy o zapisy.

Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich

ul. Żywiecka 302

43-310 Bielsko-Biała

tel. 33 816 34 57 lub 571 229 437

e-mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl

 

 

 

 

Kategoria: